Telovnik ali sling?

Da bi ribiči muharji in tisti, ki prisegajo na vijačenje, s seboj lahko nosili vse potrebne vabe, drobno ribiško opremo, fotoaparat in kakšno pijačo, uporabljajo muharski telovnik, v zadnjem času pa so priljubljeni t.i. slingi in različni nahrbtniki. V blogu primerjamo tradicionalne telovnike z nekoliko modernejšimi slingi.

2A97SF10_lg
Primer klasičnega muharskega telovnika.

Avtorji ribiške literature uvrščajo muharski telovnik med muharjevo dodatno opremo. Že več desetletij predstavlja nepogrešljiv del, pravo skladišče za najnujnejše, kar muhar (ali drugi ribič) potrebuje v ribolovnem dnevu. Vanj stlačimo škatle z umetnimi muhami, očala, rezervni kolut z vrvico, lakse, škarjice, sredstva za izboljšanje plovnosti muh, fotoaparat, kakšno pločevinko pijače in tako naprej. Brez muharskega telovnika si celodnevno muharjenje le težko predstavljamo. Teoretično bi lahko uporabljali navadne nahrbtnike, ki pa se v praksi izkažejo za sila okorne, saj so stvari, ki jih pospravimo v njih, težje dostopne. V telovniku je vse na dosegu roke. Dobra stran telovnikov je, da so priročni in imajo veliko žepov, ki predstavljajo idealen odlagalni prostor.

Sling-Pack
Modernejši sling.

Zadnja leta so priljubljeni t.i. slingi, ki se v primerjavi s klasičnimi telovniki odrežejo boljše in slabše. Poglejmo, kaj smo po enoletni uporabi ugotovili mi.

Zadovoljstvo ribiča je odvisno od tega, ob kateri priložnosti nosi telovniki ali sling. Za dolge ribolove bo kot nalašč telovnik (zlasti v kombinaciji z nahrbtnikom). Obnesel se bo tudi v mrzlih dneh. Nasprotno pa imamo v vročih dneh radi lažje oprave s čim manj navlake. Takrat se izkažejo slingi ali celo torbice za okoli pasu. So lažji in ribiča manj motijo pri ribolovu.

V telovnik lahko ribič stlači več drobnega materiala. Navadno je to res, ni pa nujno. Obstajajo okorni telovniki z majhnimi (in malo) žepi ter veliki in prostorni slingi, kamor lahko pospravimo tudi pijačo in denimo velik DSLR fotoaparat.

318TFF6LE_lg
Pri telovniku je pripenjanje podmetalke enostavno. Pri slingu je to opravilo malo bolj nerodno.

Edina velika pomanjkljivost slingov je možnost pripenjanja podmetalke. Pri telovniku je enostavno pritrdimo na magnet ali posebno vrvico na predel ovratnika na hrbtu. Pri slingu je situacija bolj zapletena, saj ga med ribolovom stalno premikamo naprej in nazaj. Pripenjanje podmetalke je zato teoretično možno, v praksi pa precej nadležno opravilo.

Kaj bi torej izbrali danes, če bi kupovali ta obvezni del (muharske) opreme? Za krajše ribolove bi raje izbrali sling, za daljše ribolove in hladnejše vreme pa telovnik. Takrat ta še dodatno varuje telo pred neželeno podhladitvijo.

Izbira je na strani ribiča. Mlajši bodo verjetno posegli po slingih, za katere se zdi, da so tudi pogosteje oglaševani. Kakorkoli, začetniku bi priporočili telovnik, saj njegova klasična čarobnost z leti ne bo zbledela. Tega, žal, ne moremo trditi za modernejši sling.

Kakšne pa so vaše izkušnje? Sporočite nam v komentar spodaj.

Dober prijem vam želi ekipa RibiskeKarte.si!

Uredništvo

Ribiskekarte.si je prvi in edini spletni servis za nakup ribiških dovolilnic v Sloveniji!

5 thoughts on “Telovnik ali sling?

  • pri 11:09
    Permalink

    Zanimivo branje,
    edino dodal bi, da pri “chest packih” ni problema pripet mrežo, namreč torbica ima na paščku, ki se natakne okoli vratu, pripravljeno sponko, kamor lahko obesimo podmetalko. Seveda, če chest pack spada pod sling-e?

    Odgovori
  • pri 11:13
    Permalink

    Boštjan, živjo in hvala za komentar. Po našem mnenju chestpack sodi bolj med neke vrste (mini) nahrbtnike oziroma hibride med nahrbtniki in telovniki. Slingi so poševni, nekateri jih imenujejo tudi “torbe” (zlasti nekatere ribiške trgovine). Pri njih se pojavi problem, če natakneš mrežo, ker je premikanje po diagonali na relaciji prsa-hrbet zelo nerodno 🙂

    Odgovori
  • pri 8:20
    Permalink

    Pozdravljeni
    No sam prisegam na telovnik, morda ne ravno na klasičen ampak na nekoliko modernejšo krajšo izvedbo, ki ne sega do pasu, ker sam večkrat rad globoko zabredem v vodo čez pas in mi tak bolj ustreza. Sling mi ravno ne odgovarja je pa to verjetno bolj stvar navade kot pa kaj drugega.

    Odgovori
  • Pingback: Kaj ne sme manjkati v muharskem telovniku? - Blog športnih ribičev in ljubiteljev ribolova

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja